Język szakala i żyrafy. Naucz się być żyrafą. Scenariusz zajęć

Dokumenty Otwarty dostęp
   Tematy poruszane w tym artykule  
  • Czym jest język szakala i żyrafy w komunikacji?
  • Jak rozwijać empatyczne porozumienie w grupie?
  • Jakie są cechy komunikacji szakala a jakie żyrafy?
  • Jak przeredagować zdania szakala na styl żyrafy?
  • Jakie przykłady komunikacji z żyrafą można zastosować?
  • Co to znaczy być prawdziwym według bajki Margery Williams?
  • Temat: Język szakala i żyrafy. Naucz się być żyrafą
    Klasa: klasy 6–8
    Czas trwania: 45 minut
    Cele lekcji:
    • uczniowie poznają koncepcję języka szakala i żyrafy w komunikacji,
    • rozwiną umiejętność empatycznego porozumiewania się i rozwiązywania konfliktów,
    • nauczą się rozpoznawać i unikać komunikacji pełnej osądów i krytyki.

    Przebieg zajęć

    1. Po przywitaniu z uczniami prowadzący/prowadząca odczytuje uczniom fragment o żyrafie i szakalu pochodzący z książki Marshall B. Rosenberg Porozumienie bez przemocy. O języku życia:
      „Żyrafa to zwierzę z największym sercem spośród lądowych istot, jej szyja pozwala jej spojrzeć na świat z szerokiej perspektywy. Szakal zaś, choć mądry i przebiegły, często reaguje impulsywnie, używając ostrych słów i osądów. W życiu codziennym ludzie też mogą komunikować się jak szakal – atakując, krytykując i oceniając, lub jak żyrafa – z empatią, szukając porozumienia. Dziś zastanowimy się, jak stać się żyrafą w na­­szej komunikacji”.
       
    2. Następnie prowadzący/prowadząca rysuje na tablicy tabelę składającą się z dwóch części. Wyjaśnia, że szakal stosuje komunikację agresywną, oceniającą, bolesną, a żyrafa empatyczną, kulturalną, opartą na słuchaniu. W tabeli wychowawca/wychowawczyni zapisuje podane przez uczniów cechy obu zwierząt:
       
    3. Prowadzący przedstawia przykłady komunikatów, które prezentują oba style:
    • Nigdy mnie nie słuchasz!        
      Chciałbym, żebyś mnie wysłuchał, bo to dla mnie ważne.
    • To twoja wina!                 
      Chcę znaleźć rozwiązanie, które będzie dobre dla mnie i dla ciebie.
    • Jesteś beznadziejny w bieganiu!                     
      Widzę, że bieganie sprawia ci trudność.
       
    1. Teraz przyszedł czas na pracę uczniów. Nauczyciel/nauczycielka zapisuje na tablicy zdania w stylu szakala. Zadaniem uczniów jest przeredagowanie ich na język żyrafy.
    • Jesteś leniwy, nigdy nic nie robisz porządnie!
    • Zawsze wszystko psujesz!
    • Jesteś beznadziejny w tej grze!
    • Nigdy się nie uczysz, na pewno oblejesz!
    • Ciągle mnie popychasz przy wejściu do klasy!
    • Gdybyś mnie nie rozpraszał, dostałbym lepszą ocenę.
    • To przez ciebie nie zdążyliśmy na autobus.
    • Nie przesadzaj, nic się nie stało.
    • No tak, bo przecież ty zawsze masz rację.
       
    1. Ostatni etap lekcji to czas na refleksję. Wychowawca/wychowawczyni podsumowuje lekcję fragmentem bajki autorstwa Margery Williams (zawartej we wspomnianej książce Porozumienie bez przemocy): 
      „– Co to znaczy być prawdziwym? – spytał kiedyś Królik. (…) – Czy to się dzieje w jednej chwili, jakby cię ktoś nakręcił kluczykiem? Czy pomalutku?
      – Prawdziwym nie stajesz się w jednej chwili – odparł Zamszowy Koń. – Przemiana trwa długo. Właśnie dlatego nie przytrafia się tym, z którymi trzeba się delikatnie obchodzić. Prawdziwym stajesz się dopiero wtedy, gdy już wykochano z ciebie większość sierści, gdy oczy ci wypadają i puszczają szwy, kiedy wyglądasz zupełnie żałośnie. Ale to jest bez znaczenia, bo skoro już jesteś Prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki. Brzydkim mogą cię nazwać tylko ci, którzy niczego nie pojmują”.

    Przypisy